Патронат
ПАТРОНАТНА СІМ’Я – ПІДТРИМКА ДЛЯ ДИТИНИ
Сьогодні послуга патронату як форми влаштування дітей є можливістю вчасно та ефективно допомогти дитині та її сім’ї/законним представникам подалати складні життєві обставини.
Чому ця послуга потрібна саме сьогодні? Для дитини патронат – це безпека, догляд, виховання та реабілітація в умовах сімейного виховання, підтримка у спілкуванні з рідними. Для батьків/законних представників – це можливість усунути складні життєві обставини, подолати труднощі, вирішити нагальні потреби, щоб дитина мала змогу повернутися у свою сім’ю.
Послуга патронату в українському законодавстві.
Патронат над дитиною – це комплексна послуга, що передбачає тимчасовий догляд, виховання та реабілітацію дитини в сім’ї патронатного вихователя.
Патронатна сім’я – це тимчасова форма влаштування. Дитина може перебувати у сім’ї патронатного вихователя не більше як три місяці. Але якщо є обгрунтована потреба та доцільність перебування дитини в сім’ї патронатного вихователя триваліший термін, то за рішенням органу опіки та піклування термін може бути продовжено, але не більне ніж шість місяців.
Патронатний вихователь – це повнолітня особа, яка за згоди інших членів сім’ї, пройшла спеціальний курс підготовки, виконує обов’язки патронатного вихователя на професійній основі, надає послуги з догляду, виховання та реабілітації дитини у своїй сім’ї.
Патронат – це соціальна послуга, що оплачується з державного бюджету, та регламентується законодавством України –
-
Сімейний кодекс України
-
Цивільний кодекс України
-
Цивільно-процесуальний кодекс України
-
Заон України «Про охорону дитинства»
-
Конвенція про права дитини від 20.11.1989 року
-
Європейська конвенція про здійснення прав дітей від 03.08.2006 року
-
Постанова Кабінету Міністрів України від 20.09.2021 року № 893 «Деякі питання захисту прав дитинит та надання послуги патронату над дитиною».
Розмір грошового забезпечення становить 5 прожиткових мінімумів для працездатних осіб на місяць. Оплата здійснюється за кожен день перебування дитини у сім’ї. На дітей додатково виплачується соціальна допомога на утримання дитини у сім’ї патронатного вихователя.
У чому ж полягає здійснення послуги патронату?
Метою патронату над дитиною є забезпечення захисту прав дитини,яка через складні життєві обставини тимчасово не може проживати разом з батьками або іншими законними представниками.
Завдання патронату полягають у
-
забезпеченні догляду, виховання, збереження життя та здоров’я дитини в період її перебування в патронатній сім’ї;
-
соціально-педагогічній підтримці, забезпеченні медичного нагляду, створенні комфортних умов перебування дитини у сім’ї;
-
підготовці дитини до повернення в біологічну сім’ю чи влаштування в іншу форму сімейного виховання.
Цілі патронату передбачають
-
створення безгечного середовища для дитини;
-
попередження потрапляння дитини до інтернатних закладів;
-
задоволення базових потреб дитини в сімейних умовах;
-
запобігання психологічному травмуванню дитини;
-
забезпечення захисту та дотриманню прав дитини;
-
виховання та розвиток дитини.
Хто може виконувати обов’язки патронатного вихователя?
Патронатним вихователем можуть бути громадяни України віком від 35 до 60 років, які перебувають у зареєстрованому шлюбі та проживають на спільній житловій площі, мають досвід виховання дітей та виявили бажання виконувати обов’язки патронатного вихователя на професійній основі. А також мають:
-
повнолітнього члена сім’ї (це може бути чоловік або дружина, син, донька, інший член сім’ї) чи повнолітню осбу, який проживає на спільній житловій площі з кандидатом у патронатні вихователі, готовий бути добровільним помічником кандидата у патронатні вихователі та разом з ним пройти навчання і надавати допомогу у догляді за дитиною;
-
належні житлово-побутові умови за місцем свого фактичного проживання, у тому числі наявність окремої кімнати (крім прохідних кімнат, кімнат мансардного або підвального типу) та побутових зручностей.
ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! Після подання документів та відбору у кандидати патронатний вихователь та його помічник впродовж 2 місяців будуть проходити навчання. Надавати послуги патронату патронатний виховетель і його помічник будуть на підставі договору.
Патронатна сім’я буде додатково отримувати підтримку кваліфікованих спеціалістів, які за портеби допоможуть вийти з кризових ситуацій.
Перелік документів.
Для того, щоб стати кандидатом у патронатні вихователі потрібно зібрати певний перелік документів, а саме
-
заява;
-
копії паспорта (кандидата та помічника);
-
висновки про стан здоров’я (кандидата та помічника);
-
документи, що підтверджують право власності або право користування житлом;
-
копію трудової книжки (за наявності);
-
довідка про відсутність судимості;
-
довідка про склад сім’ї;
-
свідоцтво про шлюб або інший документ, що підтверджує родинні зв’язки або сімейні відносини кандидата у патронатні вихователі та добровільного помічника
-
письмова згода на влаштування дітей усіх повнолітніх членів сім’ї кандидата у патронатні вихователі, які проживають разом з ним, а також дітей, якщо вони досягли віку висловлювати самостійно свою думку.
КУДИ ЗВЕРТАТИСЬ? Якщо Ви прийняли рішення надавати послуги патронату, звертайтесь у Службу справ дітей Повчанської сільської ради для консультацій та подачі документів.
Для кого важлива послуга патронату?
Життя кожної дитини важливе і неповторне.Тому важливо надати вчасно підтримку та допомогу, якщо дитина
-
залишена батьківсько піклування;
-
позбавлена батьківського піклування;
-
опинилася в складних життєвих обставинах.
Потрапити у сім’ю патронатного вихователя можуть діти різного віку, матеріального становища, діти, які потребують особливого догляду, та діти з різним життєвим досвідом та рівем побутових знань.
ВАЖЛИВО! У сім’ю патронатного вихователя можуть бути одночасно влаштовані тільки діти, які є рідними братами та сестрами, або діти, які виховувалися в одній сім’ї. Між вибуттям попередніх дітей і влаштуванням наступних повинен пройти певний проміжок часу (3-7 днів). Цей час потрібен для того, щоб сім’я патронатного вихователя мала змогу підготувати будинок для влаштування дітей, а також, що є не менш важливим, відновити сили та емоційний стан.
Про що необхідно пам’ятати патронатному вихователю?
Кілька порад тим, хто зробив для себе вибір бути корисним у житті дітей:
-
Завжди вірна мотивація – я тут для того, щоб допомогти.
-
Перебування дітей у Вашій сім’ї ТИМЧАСОВЕ. Важливо пам’ятати і зробити усе від Вас можливе, щоб підготувати дитину для влаштування у іншу форму виховання або ж повернення у біологічну сім’ю.
-
Необхідно розвиватися та постійно вдосконалювати навички виховання дітей, щоб вчасно і ефективно подолати кризу, розумітися у особливостях розвитку дитини, вікових змінах.
-
Бути юридично обізнаним у веденні патронату.
-
Головний принцип – не нашкодити.
-
Щоб не робили вихованці, потрібно пам’ятати, що вони травмовані діти. Тільки завдяки любові до дітей та терпінню можна зцілити цих дітей.