Пробаційний нагляд за кримінальні правопорушення: що передбачено новим Законом?
28.03.2024 набере чинності Закон України «Про внесення змін до Кримінального, Кримінального процесуального кодексів України та інших законодавчих актів України щодо удосконалення видів кримінальних покарань» (далі - Закон). Ним буде впроваджено новий вид основного кримінального покарання - пробаційний нагляд, який стане альтернативою ув'язненню. Законодавець зазначає, що такі зміни допоможуть ефективніше виправляти поведінку засуджених, розвантажать слідчі ізолятори та зменшать фінансові витрати держави.
Пробаційний нагляд передбачає обмеження прав і свобод засудженого із застосуванням до нього наглядових та соціально-виховних заходів, водночас, без ізоляції від суспільства. Це означає, що під час призначення санкції у вигляді пробаційного нагляду, суд не буде направляти винного в установи виконання покарань, однак, визначатиме для нього певний перелік обов'язків. Серед них виділяють такі, що встановлюються завжди та без виключень, а також факультативні.
До обов'язків, які покладаються на засудженого у будь-якому випадку, належать:
- періодично з'являтися до органу пробації для реєстрації;
- повідомляти органу пробації про зміну місця проживання, навчання або роботи;
- не виїжджати за межі України без погодження органу пробації.
Залежно від обставин справи, суд також може додатково зобов'язати засудженого:
- використовувати електронний засіб нагляду і контролю на строк від 1 місяця до 1 року;
- проживати за вказаною у рішенні суду адресою;
- дотримуватися вимог чи обмежень щодо вчинення певних дій, спілкування, пересування та проведення дозвілля;
- працевлаштуватися або за направленням органу пробації звернутися до органів державної служби зайнятості для постановки на облік та працевлаштуватися, якщо буде запропоновано роботу;
- виконувати заходи передбачені пробаційною програмою;
- пройти курс лікування від алкогольної, наркотичної залежності, розладів психіки тощо.
Передбачається, що пробаційний нагляд призначатимуть строком від одного до п'яти років. В той же час, для неповнолітніх встановлено строк від одного до двох років.
У новому Законі також чітко визначено кримінальні правопорушення, за вчинення яких може застосуватися пробаційний нагляд. При цьому, пробаційний нагляд або замінює такий вид покарання, як арешт, у санкції відповідної статті або стає ще одним можливим покаранням.
Йдеться не про всі кримінальні правопорушення, а лише про певні категорії кримінальних проступків та нетяжких злочинів. Зокрема, це стосується правопорушень проти життя і здоров'я людини, власності, у сфері порушення трудових прав, у сфері обігу наркотичних речовин, тощо. Водночас, такий вид покарання не будуть застосовувати за усі тяжкі та особливо тяжкі злочини, в тому числі, злочини проти основ національної безпеки України, військові злочини.
Таким чином, пробаційний нагляд можна призначати лише у тому випадку, якщо він передбачений у відповідній статті Кримінального кодексу України.
Додатково необхідно звернути увагу на порядок відбування покарання у вигляді пробаційного нагляду, а також наслідки невиконання засудженим його обов'язків. Відтак, якщо засуджений буде ухилятися від відбування покарання у вигляді пробаційного нагляду, то орган пробації направить до органів Національної поліції відповідне подання для вирішення питання про притягнення засудженого до кримінальної відповідальності відповідно до статті 389 Кримінального кодексу України. Ухилянням від відбування покарання у вигляді пробаційного нагляду буде вважатися:
- невиконання без поважних причин три і більше разів обов'язків, покладених на засудженого рішенням суду;
- вчинення трьох і більше адміністративних правопорушень.
Крім цього, якщо особа під час відбування покарання у вигляді пробаційного нагляду вчинить будь-яке кримінальне правопорушення, то такий вид покарання суд більше не призначить. Натомість, якщо протягом року після відбуття покарання у вигляді пробаційного нагляду засуджений не вчинить нове кримінальне правопорушення, судимість буде погашена.
Усе вищенаведене свідчить про те, що новий Закон дійсно сприятиме гуманізації пенітенціарної системи та розширенню можливостей для виправлення засуджених без ізоляції від суспільства, у чому давно була потреба.