Допомога ВПО
Допомога для ВПО
ЯКЩО У ВАС ВИНИКЛИ ПИТАННЯ ЩОДО
|
САЙТ ПРОГРАМИ «РАДНИК з ПИТАНЬ ВПО» САЙТ МІНІСТЕРСТВА СОЦІАЛЬНОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ ПРИБУВШИ ІЗ НЕБЕЗПЕЧНОЇ ЗОНИ, ТЕЛЕФОНУЙТЕ 101 ЗІ СТАЦІОНАРНОГО АБО З МОБІЛЬНОГО ТЕЛЕФОНУЙТЕ
Державна допомога для ВПО
Держава продовжуватиме підтримувати своїх громадян – внутрішньо переміщених осіб, які змушені були залишити домівки через військову агресію російською федерації. А ВПО, які потребують такої допомоги, продовжать і надалі її отримувати. Допомога на проживання для ВПО – один з найбільш важливих інструментів для підтримки внутрішньо переміщених осіб. При цьому, це – одна з найбільших за розміром фінансування з державного бюджету програм. На поточний рік на неї було передбачено в Держбюджеті 57 млрд грн. Наразі відбувається фінансування виплат для понад 2,6 млн осіб.
Метою державної політики щодо внутрішньо переміщених осіб є забезпечення підтримкою громадян, які – через війну – втратили житло або вимушені були залишити власні домівки і переселитися з місць, де ведуться бойові дії або з тимчасово окупованих територій, а також допомога їм в адаптації до нових умов життя.
Така допомога є тимчасовою і має надаватися громадянам, які найбільше її потребують. Що змінюється: 11 липня Уряд прийняв постанову «Деякі питання підтримки внутрішньо переміщених осіб», якою уточнено параметри надання цієї підтримки.
Допомога продовжується для всіх ВПО, які проживають в Україні і є внутрішньо переміщеними особами у розмірах для осіб з інвалідністю та дітей – 3 тис. грн та для інших осіб – 2 тис. грн. Відповідно, виплати не продовжуватимуться особам, які:
Крім того, виплати не продовжуватимуться особам, які відбувають покарання в місцях позбавлення волі або були засуджені за колабораціонізм. Громадянам для продовження виплат ніяких додаткових дій вчиняти не потрібно, виплати продовжуватимуться автоматично. Звертаємо увагу, що постанова визначає перелік обгрунтованих причин, які дають право людині, навіть перебуваючи за кордоном довгий час, не втратити виплати, наприклад: службове відрядження, оздоровлення дітей, стажування, лікування або реабілітація, що підтверджується відповідними документами, смерть членів сім’ї чи родичів та ін.
А саме, з 1 вересня 2023 р. виплату буде припинено тим ВПО, які від моменту ухвалення даної Постанови*:
* – з детальним переліком можна ознайомитися у Постанові Якщо за результатами перевірки отримувачів через державні реєстри буде прийняте рішення про припинення допомоги, громадянина про це буде повідомлено: або поштою чи електронною поштою, або – за технічної можливості – мобільним зв’язком чи засобами електронного сповіщення Єдиної інформаційної системи соціальної сфери (ЄІССС). У разі незгоди, він може оскаржити таке рішення органу соцзахисту або, можливо, надати підтверджуючі документи, та продовжувати отримувати виплати.
Це врегулює проблему, яка виникала з отриманням допомоги на дітей, які народились у ВПО після переміщення і, відповідно, їхнє зареєстроване місце проживання співпадало з місцем задекларованого місця проживання їхніх батьків (місця, куди переїхали ВПО). Також відтепер особа зможе дистанційно відмовитись від статусу внутрішньо переміщеної особи, без особистого звернення до органу соціального захисту населення.
Мінсоцполітики звертає увагу, що нові критерії для отримання допомоги не впливають на отриману допомогу до 01.08.2023.
Допомога призначається на кожного члена сім’ї, відомості про якого включено до Єдиної інформаційної бази даних як про внутрішньо переміщену особу (тобто зареєстрований як ВПО).
Але допомога не призначатиметься, якщо протягом трьох місяців перед зверненням член родини здійснив суттєві витрати чи оплатив послуги на суму від 100 тис грн. одним платежом. Критерії суттєвих витрат – зазначені вище. Допомога не призначається на отримувача, який перебуває на повному державному утриманні (наприклад, в дитячому будинку, психоневрологічному інтернаті, будинку-інтернаті для громадян похилого віку та осіб з інвалідністю тощо або школі-інтернаті, закладі спеціалізованої освіти військового чи військово-спортивного профілю;
Допомогу можна продовжена, якщо
Тобто загалом термін, протягом якого держава фінансово підтримуватиме ВПО, може складати рік. Адже дуже важливо, щоб громадяни, які вже продемонстрували стійкість і бажання відбудовувати своє життя, мали період, поки виплачується допомога, і могли використати цей час для інтеграції в приймаючу громаду, пошук житла, працевлаштування тощо. Такий підхід допоможе:
Звертаємо увагу, що держава продовжує підтримку ВПО та впроваджує нові інструменти й механізми цієї підтримки. Так, для тих, у кого пошкоджене житло, – діє програма єВідновлення: подавши заявку, можна отримати кошти на відновлення житла, відомості про яке є в Державному реєстрі речових прав, підлягає відновленню і розміщене на неокупованій території і території де не ведуться активні бойові дії Власники зруйнованого житла можуть отримати грошові компенсації або житлові сертифікати (документ, що підтверджує гарантії держави профінансувати придбання іншого житла) Оскільки отримання роботи є одним з найболючіших питань для ВПО, держава дає можливість отримати ваучер на навчання. Завдяки цьому інструменту повністю або частково оплачується навчання у закладах освіти. Зокрема, можливі перепідготовка за робітничою професією, здобуття ступеня магістра на основі вищої освіти за іншою спеціальністю чи підвищення кваліфікації. Також за рахунок державного бюджету виплачуються компенсації роботодавцю за працевлаштування ВПО. Центри зайнятості працюють з ВПО, займаються пошуком вакансій, як від державної служби зайнятості, так і з найбільших сайтів із працевлаштування тощо. Усі види соціальних послуг і допомог, наявні в країні, є доступними для ВПО. Йде мова про малозабезпечених осіб, чи про багатодітні родини, чи про осіб з інвалідністю, – держава забезпечує усю можливу і доступну на сьогодні підтримку.
|